TEMSİLCİ GÖZÜNDEN

TEMSİLCİ GÖZÜNDEN
Sendikalar kanunlarla kurulmuş Anayasal bir organizasyon olmakla beraber, gücünü kanun ve yönetmeliklerden aldığı düşünülse de asıl itici gücünü ve dinanizmini üyelerinden almaktadır. Üye sayısı özellikle toplu sözleşme dönemi öncesinde önem arz etmekteyse de asıl olan üye sayısından ziyade üyelerin; bilinçli, mücadeleci ve eylemden çekinmeyen kişilerden oluşmasıdır.
Bilinçlenmemiş üyeler ile hak arama mücadelesinde süreç uzamakta, idare – sendika arası gerilim yaşanmakta, üye – sendika arasında güven azalmaktadır.
Günümüz de sendika üyelerinin sendikadan beklentileri salt üye olmak ve tüm mücadeleyi sendika temsilcilerinden beklemek üzerinedir. Oysa ki yürütme ile oluşan aksaklıklar dilekçe hakkı kullanılmak suretiyle çözülebilecek iken, işi öncelikle sendikaya havale etmeye çalışmak, kolay yolu seçmek ve erken havlu atmaktan başka bir şey değildir.
Sendikal mücadelede bir başka handikap ise kararsız, ne istediğini bilmeyen ve çekingen kamu personelidir. Bu grup, otoriteye yakın tabela sendikalarının aleni ya da gizlice yaptıkları baskılara karşı dayanamadıkları gibi, mücadeleci küçük sendikaların üyelik tekliflerine de sıcak bakmazlar. Özellikle bu profildeki personelin iknası ve üye kayıtları iş yeri temsilcileri için başlı başına bir kabustur. Onlar için mücadele etmek yıpratıcı ve gayret kırıcı olsa da, sendikaya katacakları kazanım, üye sayısını arttırmaktan öteye geçmemesine rağmen uğraş vermeye değmektedir.
Bir başka sıkıntı yaratan profil ise şahsi menfaati doğrultusunda sendikaya üye olmak isteyen şartları olan personeldir. Ya daha üye olmadan yönetimde görev almak ister ya da ‘’eğer şu işimi hallederseniz sizin sendikanıza üye olurum’’ şeklinde bitmek bilmeyen isteklerle size gelirler. Aslen bunların kazanımları diğer guruba göre nispeten kolay olmakla beraber, dürüst sendikacılık anlayışımıza göre yerine getiremeyeceğimiz ya da ideolojimize uymayan isteklere olur vermek ve vaatte bulunmak sırf üye kazanımı için uygun değildir.
Sonuç olarak üye sayısı sendika ve işyeri temsilcisi olarak size güç katsa da, aslolan şey yukarıda da arz ettiğim şekilde nitelikli ve bilinçli bir tabana sahip olmaktır. ‘’Haksız bir davada zirve olmaktansa, Haklı bir davada zerre olmak’’ tam da budur. Unutulmamalıdır ki Koskoca Çin Sarayını basan Kürşat ve 39 inanmış askeri idi.

Murat CİHAN
Ankara AFAD HAKSEN Sendika Temsilcisi
Eklenme : 10 Ekim 2019
Bugün Tekil Okunma : 1
Toplam Tekil Okunma : 28

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - Faks : (0312) 229 03 26