Sosyal Medyanın Zararları

Bilimsel Açıklamalarıyla 3 Maddede Sosyal Medyanın Zararları: Sosyal medya artık hepimizin hayatında azımsanmayacak bir yere sahip. Az ya da çok hepimiz sosyal medya bağımlısıyız desek yanlış söylemiş olmayız. Bu durumda sosyal medyanın etkileri konusunda tartışmalar da giderek artıyor. Ne kadar kullanılmalı? Ne kadar faydalı? Ne kadar anlamlı? gibi sorular hem uzmanlar hem de kullanıcılar tarafından daha cesur bir şekilde sorulmaya başlandı.
Giderek daha fazla insanın sosyal medyanın değerini sorgulamaya başladığı bu dönemde, bilimsel açıklamalarıyla sosyal medya kullanımının, bizi nasıl etkilediğine değineceğim.
Sosyal medya, insanların karmaşık sorulara karşı daha iyi cevaplar seçmelerine yardımcı oluyor ama mantıklı düşünme ve akıl yürütme tam tersine negatif bir etkiye sahip.
Sosyal medya sayesinde tüm bilgiler parmak uçlarımızda fakat onu gerçekten iyi bir şekilde kullanamıyoruz. Daha iyi ya da daha akıllı olamıyoruz, kendimizi geliştiremiyoruz. Sadece hazır bilgileri alıyoruz ve biraz daha dikkatsiz bir insana dönüşüyoruz.

1) Sosyal ilişkilere zarar veriyor.

Sosyal medyanın en sağlıklı ilişkiler için bile zarar verici olabildiğini görüyoruz, duyuyoruz hatta deneyimliyoruz. Bu noktada sosyal medyadan da öte bir sorunumuz var. Cep telefonunun sadece varlığı bile çevremizdeki insanlarla olan etkileşimimizi etkiliyor.
Akşam yemeğinde ya da randevuda telefonunuz tarafından rahatsız edilmekten ziyade sadece görüş hattı içinde bir telefon olması bile davranışlarımızı negatif etkileyebiliyor. Odada bir cep telefonu olması, bir çiftin samimi, duygusal bir bağlantı kurma yeteneğini bozmak için yeterlidir.

2) Depresyona sebep oluyor.

Pittsburgh Üniversitesi'nde araştırma yapan bir ekip, sosyal medyayla olan ilişkilerini ve depresyon eğilimlerini ölçmek için 1,787 Amerikalı üzerinde bir çalışma yaptı. Katılımcıların dörtte birinin yüksek derecede depresif olduğunu açıkladılar. Daha da kötüsü ekip, sosyal medyada harcanan zaman miktarı ve depresif olma olasılığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösterdi.
Hepimiz elimizden geldiğince iyi bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz. Ancak sosyal medyamız sahte haberler, akıllı ürün reklamları ve genellikle kötü haberlerle dolu olduğunda, hepsine olumlu bakmak gerçekten zor olabilir.

3) Çalışma performansını kötü etkiliyor.

Bergen Üniversitesi'nden bir çalışma, iş yerindeki sosyal medya kullanımı ile çalışma performansı arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre iş yerinde sosyal medya kullanımı arttıkça çalışma performansı düşüyor. Yaklaşık 11.000 katılımcıya sahip olan çalışma, bu sonuçların yaş, cinsiyet ve kişilik gibi şeylere göre değişiklik gösterdiğini de söylüyor.
Eğer daha verimli bir iş hayatına sahip olmak istiyorsak, iş saatleri içinde telefonla olan ilişkimizi en aza indirmemiz oldukça faydalı olacaktır.

Sosyal Medya Grup Başkanı Yasemin ARLI
Eklenme : 27 Eylül 2019
Bugün Tekil Okunma : 1
Toplam Tekil Okunma : 34

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - Faks : (0312) 229 03 26